• Szkolenie metodyczne ICT w Turcji

• 17.07.2022 12:12
      • Podsumowanie szkolenia metodycznego zrealizowanego w Turcji.
      • Grupa nauczycieli z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 6 we Wrocławiu wzięła udział w projekcie realizowanym w programie Erasmus+ w Turcji.

Celem projektu było rozwinięcie kluczowych kompetencji nauczycieli, doskonalenie warsztatu ich pracy, a tym samym podniesienie jakości pracy szkoły.

Tytuł projektu: "Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych gwarancją mobilności.”

Nr projektu: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000014377

Projekt obejmował kilkudniowe szkolenie z zakresu ICT prowadzone przez kadrę nauczycielską z partnerskiej szkoły w Turcji. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim co dawało uczestnikom możliwość rozwinięcia swoich kompetencji językowych, zapoznania się nie tylko z językiem obcym na poziomie komunikatywnym (przywitanie, zapoznanie się) ale także z zaawansowanym słownictwem informatycznym, używanym przy narzędziach ICT.

Kurs został podzielony na kilka dni gdzie podczas warsztatów szkoleniowych każdego dnia uczestnicy zapoznawali się z aplikacjami i narzędziami z zakresu ICT i TIK pomocnymi w ich pracy i tak przez kolejne dni uczestnicy poznali Canvę- program przy pomocy, którego można wykonywać prezentacje multimedialne; Webnode, Blogger- narzędzia do tworzenia stron internetowych oraz blogów internetowych, Camtasia - program pomocny w tworzeniu filmików edukacyjnych z możliwością montażu dowolnych scen oraz do edycji i nagrywania dźwięku; Quizzis, LeraningApps, Kahoot, Mentimeter- aplikacje pomocne w tworzeniu quizów, interaktywnych zadań; GetAvatars, BeFunky- aplikacje do tworzenia avatarów; StoryBird- pomocny w tworzeniu komiksów.

W trakcie szkolenia uczestnicy mieli okazję nie tylko przysłuchiwać się, ale także samemu tworzyć filmy, prezentacje, które były podsumowaniem danego dnia i sprawdzeniem zdobytej wiedzy. Jednocześnie osoby prowadząc szkolenie udzielały odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania i pomagały uczestnikom na każdym etapie zadania.

Dodatkowym punktem szkolenia były zajęcia kulturowe, podczas których uczestnicy mobilności mogli poznać kulturę Turcji, historię i obyczaje, a także lokalną kuchnię. Jednym z punktów programu była uroczysta kolacja, na której uczestnicy mogli zasmakować owoców morza przygotowanych przez tureckiego szefa kuchni. Plan wycieczek obejmował zwiedzanie najciekawszych miejsc w Turcji tj. starożytne miasto w Side, Antalya, Alanya, wodospad w Manavgat, a także meczet Kuliye. Dodatkową atrakcją było obejrzenie tanecznego przedstawienia, gdzie lokalni tancerze prezentowali swoje narodowe tańce, ubrani w tradycyjne stroje. Była to świetna okazja do poznania kultury, zwyczajów rdzennych mieszkańców, zaobserwowania różnic, a także podobieństw między Polską a Turcją.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie projektu, uczestnicy otrzymali certyfikaty, zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia. Podziękowaniom nie było końca, nawiązały się nowe przyjaźnie.

Udział w projekcie dał nauczycielom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach: od wzbogacenia warsztatu pracy, co zaowocuje ciekawymi, interaktywnymi lekcjami jak i kolejnymi projektami z uczniami, poprzez wzmocnienie kompetencji językowych, poszerzeniu horyzontów kulturowych, na pozyskaniu partnerów do realizacji nowych działań projektowych kończąc.